Gorna belka
Gorna belka
Gorna belka
Gorna belka
Gorna belka
Gorna belka
Gorna belka
 
 

Książki

Być może nazwanie tego działu "książki" nie jest najszczęśliwszym wyborem, jednak zbrakło słów mogących określić wszystko co tutaj się znajduje. A możecie tutaj pobrać różne materiały, zazwyczaj w formie do wydruku traktujące o szermierce.
"Old sword-play"

by ALFRED HUTTON

Książka Okładka książki ta jest kompilacją materiałów dotyczących szermierki mieczem dwuręcznym, rapierem i sztyletem. Została napisana przez amerykańskiego wojskowego (XIXw.) dla swoich studentów jako materiał pomocniczy. Zawiera szkice i techniki wprowadzone przez takich szermierzy jak Marozzo, Di Grassi, Thibault, Alfieri etc.
Przetłumaczona wersja ksiązki dostępna jest na stronie Almanachu Historycznego, przekładu dokonal Rafał Jarosz oraz członkowie grupy Lorica.

Dokument PDF
5,6M
Dokument PDF w archiwum RAR
5,5M"Cold Steel"

by ALFRED HUTTON

Cold Strona tytyłowa książki Steel jest, jak sam jej autor pisze, opracowaniem praktycznego treningu walki szablą w oparciu o angielską szkołę walki pałaszem w połączeniu z nowoczesną (na okres powstawania podręcznika) szkołą włoską.
Dodatkowo zawarte są informacje o walce krótkim mieczem, oraz ogólnie bronia krótka - stylet, bagnet etc. Książka jest po angielsku z duża ilością historycznych plansz.

Dokument PDF
12M"His True Art of Defence"

Giacomo Di Grassi

Giacomo Di Grassi Strona tytyłowa książki jest jednym z głównych twórców szermierki jako usystematyzowanej dziedziny życia. Książka (a dokładniej jej zeskanowane strony - niestety czytanie jej nie należy przez to do najłatwiejszych zadań - przyp. Sauron) traktuje o bardzo ogólnie rozumianej szermierce wszelkiego rodzaju bronią. Mamy tutaj różnego rodzaju podejścia do zagadnienia z podziałem na defensywne, ofensywne i zachowawcze, opis postaw szermierczych (DiGrassi był jednym z kilku reformatorów systemu gard zmniejszając ich liczność z kilkudziesięciu do kilkunastu). Dokładny (jak na tamte czasy) opis anatomii człowieka (i związanych z nią możliwości) - naprawdę jedna z podstawowych lektur dla każdego kto pragnie władać ze zrozumieniem białą bronią.

Dokument PDF
4,4M
Dokument PDF w archiwum RAR
4,2M"O Szermierstwie"

Michał Starzewski

Jest Strona z traktatu to bodaj jedyny, zachowany polski traktat historyczny traktujący o władaniu szablą (kordem). Został napisany przez Michała Starzewskiego w pierwszej połowie XIXw. Sam autor jest określany mianem ojca polskiej szkoły szablowej. Traktat ten, został przedrukowany w 1932r. przez jego wnuka jako część książki Ze wspomnień o Michale Starzewskim - skąd pochodzi niniejszy fragment.

Dokument PDF
0,3M"Szermierka na Szable"

Włodzimierz Mańkowski

Jest Strona z traktatu Ksiązka Inż. Mańkowskiego wydana w 1929r. traktująca o szermierce szabla. Całość :)

Dokument PDF
4M

Valid HTML 4.0 Transitional

 
Dolna belka
Dolna belka
Dolna belka
Dolna belka
Dolna belka
Dolna belka