Gorna belka
Gorna belka
Gorna belka
Gorna belka
Gorna belka
Gorna belka
Gorna belka
 
 

Grzane trunki



Trochę o idei

Od wieków alkohol pomagał przetrwać mroźne chwile, kiedy to nie można było liczyć na inne formy "lokalnego ogrzania klimatu". Jak to mawiają najstarsze Krety na ziemi Dobry grzaniec winien być jak kobieta - gorący i słodki . Podgrzać można praktycznie wszystko, byle miało odrobinę (lub więcej) alkoholu i smak. Większość trunków posiada aromat korzenny z dodatkami miodu, soków z owoców oraz bardziej wyszukanych składników a za podstawę do stworzenia napoju stosuje się zazwyczaj wina (najlepiej wytrawne - prawie zawsze ciemne), miody pitne, piwa, winiaki i sporadycznie wódki (bardziej jako dodatek).
Jedną z podstawowych zasad przygotowywania grzańców to NIE GOTOWAĆ!. Najlepiej, jeśli mamy do wymieszania dużo składników, produkty nie alkoholowe połączyć razem i podgrzać dość mocno by potem szybko dodać wino, piwo etc. i szybko (pod przykryciem) zagrzać do temperatury 70-80o C.



Grzany miód pitny


W przypadku miodu, który z natury jest słodki, sprawa jest bardzo prosta. Podgrzewamy sam trunek, dodajemy goździki, imbir, wanilie (uwaga! przyprawy te często są już częścią samego miodu pitnego - nie należy przesadzać) wedle uznania. Na koniec kilka kropel soku z cytryny na przełamanie smaku i podajemy. Tak samo jak w przypadku win, tak i tutaj możemy zastosować "wzmacniacz" - czyli do już podgrzanego napoju dodajemy 50ml (lub również wedle uznania) mocniejszego alkoholu o mało intensywnym aromacie (wódka, bimber etc).



Grzane wino (tzw. Grzaniec)


Wybieramy wino czerwone, wytrawne. Małe znaczenia ma "jakość" wina, dobrze by jedynie miało intensywny aromat. Teraz zgodnie z upodobaniami przygotowujemy miód, goździki, cynamon, imbir, wanilie, gałkę muszkatałową, ziele angielskie i wywar z jagód jałowca.
Jako podstawę można przyjąć miód i goździki, a resztę dodajemy zgodnie z wypracowanymi upodobaniami. O ile goździki i ziele angielski maja "opóźniony zapłon" jeśli chodzi o smak, to pozostałe przyprawy można dodawać i próbować na bieżąco. Oczywiście najlepszym zwyczajem jest dzień wcześniej, zmieszać przyprawy z niedużą porcją alkoholu i dać im "przegryźć" się razem.



Glögg


Jest to tradycyjny skandynawski napój alkoholowy podawany oczywiście... na ciepło ;). Do sporządzenia trunku potrzeba nam będzie:

  • czerwone wino - 1l
  • portwein (zwykły) 1/2l
  • wódka 1l
  • cynamon (kawałki), goździki (ziarna), kardamon (ziarna)
  • rodzynki, migdały



Grog z Whisky


Synonimem szkocji, prócz haggisa, tartanów i dud jest również mgła, wilgoć oraz chłód. Oczywistym jest, iż pod koniec mroźnego zimowego dnia potrzeba odrobinę "czegoś" by rozgrzać duszę - a cóż mogło by być lepsze niż grog z whisky! Grog jest również doskonałym sposobem na przeziębienie - wprawdzie nie wyleczy choroby, ale po kilku toddies (grogach z ang.) nie będzie cię to obchodzić!
Aby przygotować grog należy łyżeczke miodu rozpuścić w szklance gorącej wody (zaraz po zagotowaniu) dodać whisky, sok z cytryny i od razu pić!

  • szklanka Whisky
  • szklanka wrzącej wody
  • miód
  • odrobina soku z cytry



Valid HTML 4.0 Transitional

 
Dolna belka
Dolna belka
Dolna belka
Dolna belka
Dolna belka
Dolna belka