Gorna belka
Gorna belka
Gorna belka
Gorna belka
Gorna belka
Gorna belka
Gorna belka
 
 

Mity dotyczące ubioru

Na świecie istnieje wiele stereotypów, które ułatwiają ludziom postrzeganie rzeczywistości - nie muszą się zastanawiać i żyją w błogim przeświadczeniu że wiedzą. Pytaniem pozostaje czy należy podtrzymywać tą tradycję (i jednocześnie być postrzeganym przez nieliczną grupę ludzi jako ignorant) czy wręcz przeciwnie rozpocząć świętą wojnę. No bo jak np. zwykłemu zjadaczowi chleba wytłumaczyć (tak aby uwierzył, że mamy rację ;)), że William Wallace tak naprawdę nie nosił kiltu, że kobiety w Irlandii nie nosiły krótkich spódniczek lub że kobza to nie to co tak hałasuje pod ramieniem górala.

Kilt - ubiór szkocki?

Kilka faktów dotyczących szkockich kiltów:

  • Po pierwsze słowo "kilt" jest bardzo młode i jako nazwa dla stroju pochodzi z XIXw.
  • Słowo "kilt" oznacz jedynie krótką i nowoczesną wersję ubioru przypominającego damską spódniczkę w kratę
  • Wersja starsza (niż kilt) ubioru szkockiego to tzw. "belted plaid" czyli obecnie znany jako "great kilt"
  • Pierwsze wzmianki o "belted plaid" w Szkocji pochodzą z końca XVIw (czyli w zasadzie po epoce średniowiecza!!!)
  • Przed ubiorem przypominającym ten znany z filmu Braveheart (który jednak daleki jest od historycznego) Szkoci nosili długie koszule sięgające kolan (lub kostek w wypadku kobiet) i przerzuconego przez ramie kawałka wełny (którym sie okrywali i w późniejszym okresie ewoluował właśnie w "belted plaid")
  • Szkocja nie była odizolowana od Europy, a jedynie trochę na jej uboczu tak wiec moda i tam docierała - jedynie z pewnym opóźnieniem. Dlatego większość Szkocji nosiła się jak przeciętny europejczyk a jedynie górale pozostawali "oryginalni" w swym ubiorze - głównie z zacofania i biedoty. Wszystkie miasta i nizinne części kraju były w pełni europejskie (jeśli chodzi o strój)
  • Wspomniany wyżej William Wallace nie mógł nosić "belted plaid" z co najmniej dwóch powodów - po pierwsze to nie ta epoka (przynajmniej o trzy wieki za wcześnie), po drugie był szlachcicem a co za tym idzie miał pełny dostęp do spuścizny europejskiej - czyli zapewne ubierał się zgodnie ze swoim stanem.

Słowo "kilt"

"Kilt" jest angielskim wyrazem pochodzenia skandynawskiego (ME kilten "fałdować, zwijać" pochodzenie skandy. - Webster's New Collage Dictionary, 1995) nie mający nic wspólnego z Gealic. Natomiast wyrazem określającym ten typ ubioru w Gealic jest "filleadh" (FIL-ah), oznaczający pofałdowany i używany przez Szkotów "filleadh beag" (filabeg) czyli mały kilt; oraz "filleadh mor" (filamore) będący odpowiednikiem great kilt lub belted plaid.

Valid HTML 4.0 Transitional

 
Dolna belka
Dolna belka
Dolna belka
Dolna belka
Dolna belka
Dolna belka